Szkolenie psa jest niezbędne, aby zapewnić harmonijne życie, zbudować fajną relację. Dzięki niemu życie psa (i jego człowieka) staje się zdecydowanie łatwiejsze. Jednak wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej rozpocząć szkolenie szczeniaka.
Pierwszy etap: nauka u hodowcy
Tuż po narodzinach zaczyna się pierwszy etap nauki. Szczenię zaczyna uczyć się zachowań od matki, ale również uczy się wspólnie z rodzeństwem. Dzięki tak wczesnym doświadczeniom uczy się przede wszystki komunikacji z psami. Dowiaduje się, jakie zachowania są akceptowalne w psim świecie, jak mocno może ugryźć brata lub siostrę w zabawie, jakie sygnały może wysyłać, żeby pokazać, że czegoś nie chce albo jak zachęcać inne psy do zabawy. Na tym bardzo wczesnym etapie nie jest potrzebna zbyt duża ingerencja człowieka, bo matka i dzieciaki instynktownie wiedzą, co robić. Ważne, żeby hodowca był blisko, brał pieski na ręce, głaskał. Dzięki temu szczeniaki przyzwyczajają się do obecności człowieka, poznają go i budują zaufanie. To pozwala na ograniczenie strachu przed człowiekiem i nieufności wobec niego na późniejszym etapie życia. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej hodowli, w której ludzie znają potrzeby psów, rozumieją ich zachowania i wpływ doświadczeń z tego wczesnego okresu dzieciństwa na późniejsze życie.
Szczenięctwo: początek nauki
Szczenięta są gotowe do nauki już od pierwszych tygodni życia. Dlatego, gdy tylko piesek trafia do nowego domu warto rozpocząć z nim pierwsze ćwiczenia. Nie chodzi tu o żadne skomplikowane zadania, ale warto żeby piesek nauczył się reagować na swoje imię, przychodzić na zawołanie czy bez problemu akceptował zabiegi pielęgnacyjne (czesanie, obcinanie pazurów, oględziny u weterynarza), zakładanie i zdejmowanie szelek czy obroży, zapinanie linki / smyczy. Takie ćwiczenia powinny być dla psa przyjemne, dlatego nie należy żałować psu pochwał i nagród. Ważne jest, żeby psa nie przemęczać. To powinnybyć krótkie a częste sesje ćwczeniowe. Szczeniaki w tym wieku nie są w stanie skupić uwagi na dłuższy czas. Są ciekawe świata i bardzo wiele rzeczy może je w tym wieku rozpraszać. Warto też ćwiczyć psi mózg podając różnego rodzaju zabawki węchowe. Już na tym etapie można korzystać z mat węchowych czy innych zabawek, które wymagają od psa trochę kombinowania. Ważne jest, by nie skomplikować za mocno. Zaczynamy od bardzo prostych ćwiczeń – tak, żeby psu na pewno udało się wykonać zadanie. Na tym etapie warto rozejrzeć się za fajnym przedszkolem dla szczeniąt.
Psie przedszkole
Jakiś czas temu pisałam już artykuł o tym, po co szczeniakowi przedszkole. Zadbajcie przede wszystkim, żeby poza nauką komend pies miał możliwość interakcji z innymi psami – zarówno w swoim wieku, jak i starszymi. Dzięki temu będzie wiedział, jak się zachować w towarzystwie. W mojej szkole na psie przedszkole mogą dołączyć pieski już po drugim szczepieniu. Warunkiem jest to, by były zabepieczone przed chorobami odkleszczowymi. Zaczynami wtedy od zajęć indywidualnych, pozwalamy psu oswoić się z nowym miejscem, instruktorem. Zajęcia są wtedy dostosowane indywidualnie do psa. Dbamy przede wszystkim o jego dobre samopoczucie. Na tym etapie pieski uczą się przywołania, chodzenia na luźnej smyczy, uważności na opiekuna podczas spacerów, wprowadzamy zadania węchowe.
Dalsze etapy szkolenia
Kiedy szczeniak jest już w pełni zaszczepiony, zdrowy i może mieć kontakty z nowymi psami można zacząć zajęcia grupowe. Wtedy ćwiczymy z psami coraz bardziej skomplikowane polecenia. Na moich zajęciach ćwiczymy siadanie, leżenie, odchodzenie, zostawanie, uczymy się podstaw tropienia i co najważniejsze (moim zdaniem) dbamy o pozytywne kontakty z psami i ludźmi. Socjalizacja w tym wieku jest ogromnie ważna i nie możemy jej zaniedbać, bo dzięki temu prawdopodobnie unikniemy wielu problemów behawioralnych w przyszłości.
Na szkolenie nigdy nie jest za późno
Jeśli trafia do nas pies, który nie jest już szczeniakiem, to nic nie szkodzi. Może czasami będzie trochę trudniej, bo pupil ma swoje nawyki, ale to nie znaczy, że nie można nauczyć go nowych umiejętności. Można a nawet trzeba. Psy są zdolne do nauki przez całe swoje życie. Oczywiście trzeba dostosować ćwiczenia do wieku i umiejętności psa. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość, konsekwencja i dużo smaczków i pochwał (albo innych nagród). Zawsze istnieje możliwość poprawy zachowania psa, ale szkolenie to przede wszystki budowanie więzi z opiekunem.